6 Şubat 2018 Salı

Uluslararası Öğrenciler Bilgisayar Bilimleri Okumak İçin Ottawa'yı Tercih Ediyor!

Gurpreet Singh, Bangalore, Hindistan'daki Samsung firmasında kıdemli bir yazılım mühendisiydi. Burada meslektaşlarının birçoğu, Google veya Microsoft’da daha iyi paralar kazanmak için Silikon Vadisine veya Seattle'a gitmek düşünmekte.
Bu rüya - en azından Singh için – kuzeye, Kanada’ya doğru kaydı. Singh, "Şiddet, silah ve Hindistan'dan bir yabancının orada bulunup bulunmayacağından endişe duyduğunu" belirtti. "Daha iyi bir yaşam kalitesi istedim, bu yüzden Kanada aklıma geldi."
Bu sonbaharda Singh, Ottawa Üniversitesi'nde yüksek lisans yapacak. Ottawa’da bilgisayar bilimleri bölümünü sunan üç okul Carleton Üniversitesi, Algonquin Koleji ve University of Ottawa ile uluslararası öğrenciler bu sıçramayı yapmak istiyor. Her üç okulda da 2016'ya kıyasla bu başvuruların sayısının arttığını görüyor.
Algonquin College, uluslararası öğrenci başvurularında üç büyük bilgisayar bilimleri programına yüzde 57 oranında bir artış bildirdi; University of Ottawa, elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri okulunda yüzde 48'lik bir artış olduğunu açıkladı. Bu arada Carleton Üniversitesi, 2015'e kıyasla bu yıl bilgisayar bilim programına iki kat fazla uluslararası öğrenci başvurusu yaptıklarını açıkladı.
Sonuç olarak, üç okul da bu programlar için birinci sınıf kayıt düzeylerini yükseltiyor:
Algonquin College, kayıt sayısını yüzde 12 artırıyor.
Ottawa Üniversitesi kayıt oranını yüzde 25 artırıyor.
Carleton Üniversitesi kayıt oranını yüzde üç artırıyor.

Eyalet çapında ilgi çekici
Algonquin Koleji Teknoloji ve Ticaret Fakültesi Dekanı Chris Janzen, bilgisayar bilimlerinde üniversite düzeyinde programlar ve Carleton Üniversitesi ile birlikte bir lisans programı sunan "IT programlarından sorumlu olmak için iyi bir zaman" dedi.
Janzen, uluslararası öğrencilerin büyük ilgisinin fakülte de herkesi şaşırttığını ve neler olduğunu anlamaya çalıştıklarını söyledi. Janzen, "Ontario'daki diğer üniversitelerden meslektaşlarımın da bu yıl uluslararası öğrencilerden oldukça fazla bir büyüme gördüğünü duyuyorum" dedi.

University of Ottawa kapasitesi üzerinde
Ottawa Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Direktörü Claude D'Amour, birinci sınıf uluslararası öğrenci bileşeninin 2016'da yüzde 33'ten, 2017’de yüzde 40'a yükseldiğini söyledi. D'Amour, yine de okulun öğretmenleri işe almak zorunda kaldıklarını ve kaynakların yeniden tahsis edildiğini belirtti. "Programın popülerliği konusunda mutluyuz" dedi.
2000'li yılların başında Nortel'in dağılmasından sonra Ottawa'nın bilişim sektörü çöktüğü için öğrenci sıkıntısı çeken okul şimdilerde öğrenci patlaması yaşıyor. Yazılım mühendisliği ve bilgisayar bilimleri programlarının her birinde 150 birinci sınıf öğrenciyi barındıracak şekilde inşa edilen okul, şimdi bu sonbaharda her bir programa yaklaşık 200 öğrencinin girmesine izin verecek.

Carleton programı genişletmeyi planlıyor
Carleton Üniversitesi, uluslararası başvurularında da bir artış görmüş ancak ilk yıl kayıt sayısını bu yıl yüzde üçten fazla artırmaya karar vermişti. Bilgisayar Bilimleri Okulu'nda istihdam ve yardım ortak direktörü Michel Barbeau, yine de "bu yıl dört ya da beş" profesör işe alacaklarını ve genişlemeyi planlayacaklarını söyledi. Barbeau, "Her geçen yıl yeni uygulamalar elde ediyoruz," diyerek, bu alanda kazançlı iş yapma şansının öğrencileri okula götürmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Neredeyse yüzde yüz işe yerleştirme
Her üç programdaki öğrenciler yüzde 100'e yakın bir işe yerleştirme oranını paylaşıyorlar.  "Eğer lisans sahibi bir öğrencinin maaş açısından en iyi on işe bakarsanız, yazılım mühendisi bulacaksınız, programcı bulacaksınız, veri bilimcisi ve sistem analistini bulacaksınız" dedi D'Amour. Yetkili, şirketlerin sürekli olarak okula çağırılarak öğrencilere erişiminin sağlandığını, böylece Uluslararası öğrenci başvurularındaki artış, okullarda ve işverenlerde Birleşik Devletler'deki durumun (tipik olarak bu öğrencilerin birinci tercihi) bir etkisinin olup olmadığını anlaşılmaya çalışıldığını söyledi.
ABD Başkanı Donald Trump, ekonomik temelli yeşil kart uygulamalarının bir yıllık ertelemesine ek olarak yeni bir röportaj gerekliliği gibi uluslararası teknoloji işçileri için yeni engeller olabileceğini bir kez daha belirtmektedir. ABD işverenleri tarafından NAFTA'da yaptırılan değişiklikler ve özellikle Müslüman ülkelerden gelen göç sınırları konusunda endişeler vardı.
Bir Ottawa mobil ve web geliştirme ajansı olan Iversoft, yoğun bir iş başvurusu gördüğünü ve bu yıl 10 kişiyi daha işe almayı planladığını söyledi. İşe alımdan sorumlu olan Stephanie Daudlin, Ottawa'nın sektörünün dinamik bir ortam yarattığını ve ABD'ye gitme konusundaki belirsizliğin incitmediğini söyledi.

Daudlin, "Devletlerde yaşanan bu kargaşanın pozitif olabileceğini kesinlikle düşünüyorum" dedi. Janzen ise, Trump'ın tutumlarının uluslararası öğrenci başvurularında artışa neden olduğunu önermek için "doğrudan kanıt" bulunmadığını söyledi. "Sınırın güneydeki arkadaşlarımızın uygulamalarının ve politikalarının bu etkiye sahip olup olmadığını merak ediyoruz" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dünyanın Merkezi: New York

New York Eyaleti'nin geniş yelpazedeki kültürel ve eğlence seçenekleri, dil öğrenenler için büyük bir cazibe merkezi haline getirmekte...