13 Mart 2018 Salı

Altın, Gümüş ve Bronz - Bölüm Değerlendirme Sistemi


Yurtdışında eğitim kalitesi ve eğitim sonrası hayat koşullarını arttırabilmek için çalışmalar hiç durmadan devam ediyor. İngiltere üniversitelerinde bulunan diploma programları yeni bir pilot program kapsamında; bölüme bağlı, kaliteye göre altın, gümüş veya bronz olarak derecelendirileceklerdir. İngiltere Eğitim Bakanı "Üniversitelere saklanacak bir yer bırakmayacağız" dedi. İngiltere üniversitelerdeki bireysel konular, öğretme kalitesi ile ilgili resmi verilerle beslenen yeni bir araçla, bölümler altın, gümüş veya bronz olarak sınıflandırılacaktır. İngiltere’ye öğrenim amacıyla yurtdışından giden öğrencilerin sistemi 2020'den itibaren kullanacağı planlanıyor. Üniversite yönetimleri ise, konuların değerlendirmesinin efektif olması gerektiğini söylüyor.

'Geride kalmak'
Öğretim kalitesini değerlendirecek yeni sistem, hükümetin üniversitelere zorlama girişiminin de bir parçası, bu da öğrencilerin 3 yılda yaklaşık 30.000 £'luk ücretlerle eğitim görmelerine ve üst düzey yöneticilerine çok yüksek maaşlar ödeyebilmek için sıkışmasına neden oldu.

Sizi Güçlü Yapan Ve Yapmayan Dereceler...
Üniversiteler Bakanı Sam Gyimah şunları söyledi: "Aday öğrenciler hangi bölümlerin daha iyi eğitim ve sonuçlar sağladığını ve hangisinin geride kaldığını bilmeyi hak ediyorlar."
"Öğrencilerin yaşlarında, üniversitelerin öğretim kalitesi, beklediğimiz dünya standartlarına uygun değilse, bunu saklamak yerine ortaya döküp geliştirmeliyiz."
Başlangıçta 50 üniversite ile yönetilecek planlar, genel olarak üniversiteler için yeni bir sıralama sistemine dayanıyor.

Yüksek lisans maaşları
Bu eğitim değerlendirme sistemi, aynı zamanda, sıralama yapabilmek için ders öğretimi üzerine bir dizi veriyi birleştiren Teaching Excellence Framework (TEF), gelen verilerle de desteklenmektedir. Ve ayrıca, öğrencilerin hangi işlere devam ettikleri, ne kadar kazandıkları ve kaçının işten ayrıldığı hakkında bilgi de yer alacaktır.
Yeni sistemin işleyişine dair çalışma grupları başlatıldı ve istişare süreci 10 hafta sürdü.

Branwen Jeffereys Tarafından Yapılan Analiz
BBC Eğitim Editörü
  • Bir bölümü nasıl seçersiniz? Muhtemelen okul tanıtım turları ve YouTube'da parlak, tanıtım videolarında gezinerek.
  • 2020 yılına kadar hükümet, işten ayrılma oranları ve yüksek lisans gibi bilgilerin farklı üniversitelerde benzer bölümler arasında karşılaştırmaya izin verebileceğini söylüyor. Bu, Maliye Araştırmaları Enstitüsü ve Cambridge Üniversitesi tarafından, öğrencilerine vergi kayıtları yoluyla bilgi bağlayan araştırmalara dayanacaktır.
  • Üniversiteleri karşılaştıran deneysel istatistikler zaten yayınlanmıştı, fakat isabetli sonuçlara sahip olmak için ciddi araştırmalara ihtiyaç var.
  • Bir üniversite, ücretsiz iş deneyimi sırasında onlara destek olabilecek yüksek dereceli ve iyi ailelere sahip birçok öğrenciyi kabul edebilir. Bir diğeri ise düşük gelirli ailelerden daha fazla öğrenci alarak onlara yardımcı olabilir.
  • Birçok üniversite büyük ölçüde kendi bölgelerinde çalışma yapıyor ve İngiltere'nin güney doğusundaki gelirler Kuzey Batı'ya göre daha yüksektir. Bu yüzden basit karşılaştırmalar kolay olmayacaktır, ancak bilgiler bazılarının daha bilinçli bir karar verilmesine yardımcı olabilir.


Eleştiriler
  • İngiltere Üniversiteleri için bir sözcü şunları söyledi: "Teaching Excellence Framework (TEF), öğrenci seçimini bilgilendirmek için doğru ve anlamlı bilgiler sunup sunamayacağı konusunda çalışma yapmalıdır.
  • Deneklerin değerlendirilmesi etkili hale getirilmeli ve masrafları aşırı derecede arttırıcak durumlardan kaçınılmalı.
  • Ayrıca, önümüzdeki yıl yapılacak olan ücretlerin bağımsız incelemesinin, fikrin başarısını değerlendirmede önemli olacağını da sözlerine ekledi.
  • Ulusal Öğrenci Birliği not sisteminin kapsadığı bilgilerin derinliğini sorguladı.
  • NUS başkan yardımcısı (yüksek öğrenim) Amatey Doku şunları söyledi: “Ne yazık ki, Öğretim Mükemmelliği Çerçevesi, öğretim mükemmelliğini ölçmek için çok az şey yapar ve bunu konu düzeyine genişletmek sorunu çözmez. Kullanılan metrikler bize öğretimin kalitesi hakkında çok az şey söylemektedir; bunun yerine, kurumların kendi öğretim uygulamalarını sürekli iyileştirmekten ziyade metriklerini oynamaya çalışacakları kapıyı açar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dünyanın Merkezi: New York

New York Eyaleti'nin geniş yelpazedeki kültürel ve eğlence seçenekleri, dil öğrenenler için büyük bir cazibe merkezi haline getirmekte...