15 Aralık 2017 Cuma

KANADA’DA ÜNİVERSİTE VE COLLEGE SİSTEMI ARASINDAKI FARK VE MAAŞLI STAJ

Eğitim denilince Kanada’nın ilk akla gelen ülkelerden biri olması çok normaldir. Kanada şu anda dünyanın en özgün eğitim sistemine sahip ülkesidir.

Bilinenin aksine Kanada’da yüksek lisans diplomasına sahip olmak sizleri iş hayatında bir adım öne taşımak yerine, akademisyenlik kariyerinin yolunu açmaktadır. Akademisyen olmak, üniversitede kalmak ve hayatınızı eğitim ve araştırmaya adamak istiyorsanız Kanada’da Yüksek Lisans (master) programlarına dahil olmalısınız.

Amacınız, kendinizi iş hayatına hazırlamak, Kanada’nın düzenli sisteminde kontrollü ve bilinçli şekilde açılan iş pozisyonlarını doldurmak, kendinizi iş fırsatlarına uygun hale getirebilmek için College’larda katılacağınız “Post-Graduate” – Tezsiz Yüksek Lisans - programları sizin için idealdir. Bu programların büyük kısmı ‘Co-op’ yani maaşlı staj içermektedir ve gideceğiniz okul size stajınızı garanti etmektedir. Genellikle iki dönem eğitim bir dönem staj şeklinde hazırlanan programlar size, okurken de kampüs dışında part-time çalışma fırsatı sağlamaktadır. College’ların büyük kısmı Kanada devletine bağlıdır ve eğitim bittikten sonra Kanadada kalıp çalışmaya devam edebilmek için Kanada Devlet College’ları çalışma izni konusunda garanti vermektedirler.

‘Co-op’ yapabileceğiniz ‘Post-grad’ programları ile ilk staj döneminizde Kanada’da çalışma durumunuzu ve iş teklifi alma şansınızı çok büyük oranda artırabilir, hayaller ülkesi Kanada’da yaşama ilk adımınızı sağlam bir şekilde atabilirsiniz.


Unutulmamalıdır ki Kanadalı işverenlerin sorduğu 2 soru vardır. Bunlar 1 – ‘Kanada’da eğitimin var mı?’ 2 – ‘Kanada’da iş deneyimin var mı?’ Post Graduate programlarla işte bu sorunun cevabını size iş verecek Kanadalı işverenlere direk verebilmiş olursunuz. Post Graduate programları zaten Kanada iş hayatı ile paralel gitmektedir. Şöyle ki iş veren College’lara “Benim şu alanda eğitilmiş iş gücüne ihtiyacım var. Buna gore bir post graduate program hazırlayalım” der. College’lar da programları ve içeriklerini buna göre açar. İşte bu yüzden Kanada tam bir iş cennetidir. Her şeyin eğitimini alabilir, aldığınız eğitimin karşılığında iş fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dünyanın Merkezi: New York

New York Eyaleti'nin geniş yelpazedeki kültürel ve eğlence seçenekleri, dil öğrenenler için büyük bir cazibe merkezi haline getirmekte...