26 Şubat 2018 Pazartesi

Güney Afrika Dosyası

İngilizce Eğitim sağlayıcıları için ibre yavaş yavaş Güney Afrika'ya dönmeye başladı. Pazar, 2016 ve 2017  yıllarında iyileşme işaretleri gösterdi.

Eğitim, Güney Afrika’da 2016 yılının tüm yıl verileri, üye okullarda öğrenci sayılarında yüzde 19'luk bir artış olduğunu gösterdi, çünkü EduSA Genel Sekreteri Johannes Kraus, Güney Afrika vize yönetmeliklerinde yapılan değişikliklerden bahsederken, üye okulların öğrenci vizesine sahip öğrencilerine çalışma izni almalarına izin verildiğini söyledi.

EduSA ve İçişleri Bakanlığı (DHA) ve Yüksek Öğrenim ve Eğitim Dairesi (DHET) nihayet 2016 yılı sonunda mahkemede anlaşmaya vardı, ancak sonrasında işler biraz değişti. Johannes, "Bir İngilizce Eğitim akreditasyonunun yolu uzun ve yavaş olmasına rağmen doğru yolda; bir kere akredite olduktan sonra Güney Afrika'daki EFL endüstrisi için muazzam bir başarı olacak" dedi.

Kararlı tutum sergileyen, üye okullar 2017'de vize durumuna geçici bir çözüm buldular; öğrencileri varışlarında 180 güne kadar uzatılabilecek 90 günlük bir ziyaretçi vizesine başvurmaya teşvik eden okullar, 2017'de sağlıklı bir yükselişe neden oldu.

"2017'de daha az üye olmasına rağmen, 2017'deki öğrenci sayılarımız neredeyse 2016'ya ulaştı" diyor. "2017 yılının, EduSA'da veri toplama uygulandıktan sonra Güney Afrika'nın İngilizce eğitim sektöründe en iyi performans gösteren 2014 rakamını aşacağını düşünüyorum."

Vize sorununun çözülmesi, dernekten gelen en önemli görevlerden biri olmaya devam ediyor ve üye okullar, EduSA'ya varlığını sürdürdüğü için minnettarlar. "Yerleşim odaklı piyasamızı Şubat'tan Mart 2017'ye kadar olumlu şekilde etkiledi, bu çok takdir edildi." diyor Good Hope Studies'dan Wolfgang Graser. Torrique Borges, LAL Cape Town'da "İki yıl önce olduğundan daha iyi bir yerdeyiz" dedi.
Ayrıca dernek dışı üyeler de bu durumlardan yararlanıyor. Oxford English Academy (OEA) için Küresel Satış Müdürü Ilse Liebenberg, "Vize’de yaşanan güvencesizliklerinin aşılmasından birkaç yıl sonra öğrenci sayısında belirgin bir artış olduğunu gördük" diye belirtiyor. "Görünüşe göre sular sonunda duruluyor" diye ekliyor.

Zayıf bir para birimi ve Güney Afrika'nın ılımlı fiyat etiketi, bazı geleneksel pazarların 2016 ve 2017'de yeniden oluşmaya başladığını ve yeni pazarların ortaya çıktığını gördü. Brezilyalılar (StudyTravel Magazine'in 2015 araştırmasının beşinci) 2016 araştırmamızda (öğrencilerin yüzde 10,8'ini oluşturuyor) ön plana çıktı, bunu Suudi öğrenciler (9,3) ve Angolanlar (9,2) izledi.
Kurus English 2016'da Brezilya'dan rezervasyonlar arttı, özellikle temsilcinin daha çok olması nedeniyle, Sahibi / Yöneticisi Johannes Kraus doğruladı. Alman, İsviçre ve Fransa pazarları da güçlü. Mayıs ayında Güney Afrika, ICEF’e ev sahipliği yapacak.

Torrique, "Brezilya, 2016 yılında en iyi performans gösteren pazardı" dedi. "Bu, tüketici güveninin artmasına yol açan ekonomilerindeki dönüşüme atfedilebilir." Geliştirilmiş vize durumundan dolayı, "2017'de Japonya'daki öğrencilere ilgi arttığını gördük ve bu gerçekten heyecan verici" dedi.
Brezilya sayıları Cape Studies Dil Okulu için 2016'da yavaşladı. Bununla birlikte, "Brezilyalılar, Japonca ve Arapça konuşanlar arasında (2017'de) ciddi bir büyüme gördük. Bir dünya bölgesi olarak Ortadoğu patlama yaşıyor. Cape Town'da İngilizce eğitim veren üniversitelerde devam etmekte olan çalışmalarını sürdürmek isteyen Arap öğrenci akını devam ediyor."

EduSA üyesi okullar resmi olarak hükümet tarafından tanınmayı beklerken, bir takım üye olmayan okullar diğer kalite işaretlerini teminat altına almak için adımlar atmış durumdalar. İngiltere'deki kampüsleri Uluslararası Kolejler İçin Akreditasyon Hizmeti (ASIC) tarafından akredite edilmiş olan OEA, uluslararası akreditasyon için başvuruda bulunmuş, Ilse'ye dikkat çekmiş ve yakında bir Eaquals incelemesinden geçecektir. "Gittikçe artan sayıda acenteler akreditasyon talebinde bulunuyor" diyor. "Bu onlara, okulumuzun saygın bir kurum olduğuna dair güvence vermekte."


Johannes Kraus ise "Vize krizinin sona erdiğini söyleyebilirim: Mutabık kalınan anlaşmayı mahkemeye getirmek için yılın çoğunu almamıza ve çalışma izni vermeyen bazı büyükelçiliklerle uğraşmaya devam etmemize rağmen ilerleme memnuniyet verici. Büyükelçiliklerde, doğru ve yasal dokümantasyona sahibiz." dedi

**1 Mart 2018 tarihi itibariyle, Güney Afrika öğrenim vizelerini kurs tarihine göre vermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dünyanın Merkezi: New York

New York Eyaleti'nin geniş yelpazedeki kültürel ve eğlence seçenekleri, dil öğrenenler için büyük bir cazibe merkezi haline getirmekte...