28 Şubat 2018 Çarşamba

Okul Kültürünü Sosyal ve Duygusal Öğrenme Süreci İle Yerleştirme


Geçtiğimiz dönemler boyunca eğitim, edebi kültür ve matematiksel öğretilere odaklandı ve büyük oranda test sistemleriyle bu iki alanı destekledi. Ancak eğitimciler edebi kültür ve matematik alanlarının akademik başarı için önem taşırken, öğrencilerin daha ileride yaratılıklarını ilerletebilmeleri için gereken niteliklerden uzak olduğunu uzun süredir farkındalar.

Son yıllarda eğitim trendi, öğrenme ile ilişkilerin önemini vurgulamak üzere revize edildi. Okullar, öğrencilerin kişilerarası becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve sorunları barışçıl yollarla çözmenin yollarını bulmaları konusunda bilinçlendirmek için sosyal ve duygusal öğrenme müfredatını kullanmaktadır. Ancak; empati, yönetimsel işlevlilik veya kalıcılık gibi öğretilmesi gereken en önemli sosyal ve duygusal becerilerini tartışan bazı eğitimciler, ebeveynlik gibi görünen bu rolü üstlenmek için hazırlıksız hissetmekteler.

"Çalışan Okullar" adlı bir video dizisinde Edutopia, başarılı okulların kullandığı sosyal ve duygusal öğrenme rutinlerine bazı örnekler sunar. Rhode Island'daki Highlander Charter Okulunda, ilkokul öğrencileri sabah toplantılarının günlerine olan etkilerinden bahsediyor.

Okuldaki üçüncü sınıf öğrencisi Monica, "Beni odaklı ve iyi bir ruh haline bürüyor" dedi. 15 dakikalık toplantıda her sabah öğrenciler birbirlerine selam verir, paylaşım için zaman bulur, hızlı bir hareket planı yapar ve günün programını inceler. Eğitimciler, bu rutinin öğrencilerin evden okula geçişinde paha biçilemez bir yol olduğunu söylüyor; öğrencilerin kendilerini ilgilendirdiği, bilinen ve öğrenmeye hazır hissettikleri bir topluluk oluşturulmasına yardımcı olur. "Biraz daha iyi tanımak için insanlarla paylaşımda bulunmayı seviyorum" dedi ilk sınıf öğrencisi Dianelys. Bu okuldaki eğitimciler, her geçen gün oymaların, öğrencilerin birbirlerine ve öğretmenlerine saygı duydukları bir kültür yarattığını belirtti.

Lise’de Duygusal Öğrenme Süreci
İlkokul, sosyal ve duygusal becerileri öğrenmek için mükemmel bir yer gibi görünse de, genellikle liseye göre eğitimcilerin ve ebeveynlerin odak noktası akademik çalışmalara yönelmiştir. Ancak ergenlik çağındaki genç yetişkinlerin kendilerini önemsediğini ve akıl hocalığı yapabileceğini bilmek için çok önemli bir zamandır. Kaliforniya Redwood City'deki Summit Preparatory Charter Lisesinde öğrenciler, duygusal zekalarını ve stres, gerilim ve güven bunalımı durumlarında, başa çıkmalarına yardımcı olacak ve becerileri geliştirmeye adamış bir "Alışkanlıklar, Topluluk ve Kültür" dersi alırlar. Ders öğretmeni Aukeem Ballard, her genç görülebildiğini, duyulabildiğini ve bilindiğini düşünmek ister.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dünyanın Merkezi: New York

New York Eyaleti'nin geniş yelpazedeki kültürel ve eğlence seçenekleri, dil öğrenenler için büyük bir cazibe merkezi haline getirmekte...