27 Mart 2018 Salı

Malta Dosyası


Malta, 2018'de üç gün süren (veya daha uzun bir süre) seyahatler ile, bolca dalış - yüzme noktaları ve Avrupa Kültür Başkenti olarak oldukça çekici bir yer.

Küçük boyutuna rağmen, Malta canlı bir kişiliğe ve çok fazla kalbe hitap eden bir adadır. Üç adadan oluşan takımadalar, Avrupa'daki en yüksek güneş ışığından faydalanma oranına sahiptir, bu da Malta’yı herkesin Akdeniz ikliminin tadını çıkarabileceği bir lokasyon haline getirmektedir.

Aslında, hava şartlarından en iyi şekilde yararlanmak için burada yapılacak çok şey var, NSTS İngiliz Dili Enstitüsü'nden Stefanie Grech, ülkeyi “büyük bir açık hava müzesi” olarak tanımlar. Malta'nın tarihi, binlerce yıllık tarihî tapınakları ve bugün hala Malta'nın Megalitik Tapınakları olarak da bilinen uzun zamanlar öncesine uzanıyor. M.Ö 3600 - 3200 yılları arasında Ggantija Tapınakları'nın devlerin eseri olduğu düşünülürken, aynı dönemden kalma Hal Saflieni Hypogeum, salonları ve odaları olan bir yeraltı mimari başyapıtıdır.

Maltalılar festival veya toplu ziyafetlere bağımlıdır ve her köy geleneklerinde geçit töreni, yemek ve müzik yer almaktadır. EC Malta'daki Ingmar Albig, "Bazı muhteşem havai fişekleri gösterileri görebilir ve bı vesilesiyle yerel halkı daha iyi gözlemleyebilirsiniz."

Adaların kültürel avantajları kendileri için konuşsa da, okullar Malta'nın sadece tatil amaçlı bir destinasyon olmadığını vurgulamaya isteklidir. Maltalingua Dil Okulundan James Meikle, “İnsanlar çoğu zaman çok yüksek ESL eğitim standartlarını unutuyor” diye açıklıyor. "İngilizce dil okulları Malta ekonomisinin büyük ve çok önemli bir parçasıdır, yani İngilizce eğitimi çok saygın bir noktadadır."Malta'yı Tanıyın
Kültürel etkinlikler
Başkent Valletta'nın 2018 yılında Avrupa Kültür Başkenti haline gelmesiyle gelecek yıldan itibaren daha cazip bir yer haline geleceğini belirten Inlingua Malta'dan Will Clark, “Malta Yıl boyunca sanattan baleye ve müziğe bir çok çeşitli kültürel etkinliklere sahne olacak.” dedi.

Azure Suyu’nu keşfedin
Blue Grotto’dan James, “fantastik ve çok otantik bir Malta deneyimi” olarak bir tekne gezisi öneriyor. En sevdiği gizli mücevherlerden, adanın kuzeyindeki Mercan Lagünü'nün "denizin doğal bir tünele bağlandığı yerde büyük bir delik" olduğunu ekliyor. Şnorkelle yüzme ve kanoyla gitmek mümkün.

St Peter Havuzu
Stefanie'ye göre, güneybatıda yer alan bu "Malta'daki en çarpıcı doğal havuzlardan biri" dir. Her ne kadar kolayca erişilemese de, yüzücüler kristal merdivenlere merdivenden ya da çevredeki kayalardan atlayarak ulaşabilirler.

Med'in Lezzetleri
Öğrenciler tüm gezi ve dalışlardan sonra enerjilerini korumaya devam etmeli. Malta onları enerjik tutmak için bolca ikram sunar. Stefanie pastizzi'yi, "geleneksel olarak puf böreğinden yapılan ve ricotta peyniri veya mantarlı bezelye ile doldurulmuş sıcak, tuzlu bir hamur işi - günün herhangi bir saatinde lezzetli bir atıştırmalık." olarak tavsiye ediyor.
Ingmar, Rabat'taki Kristal Saray'da pastizzi almayı veya kapunata'yı, patlıcan, biber, domates, kapari, soğan ve sarımsakla yapılan mütevazi vejetaryen bir yemek ve kalın bir dilim taze Malta ekmeği ile sıcak veya soğuk olarak servis edilebileceğini söylüyor.
Will, "Akdeniz'in gerçek bir tadı için, kesinlikle ağız sulandıran geleneksel Malta balık çorbası olan aljotta'yı öneriyoruz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dünyanın Merkezi: New York

New York Eyaleti'nin geniş yelpazedeki kültürel ve eğlence seçenekleri, dil öğrenenler için büyük bir cazibe merkezi haline getirmekte...