13 Şubat 2018 Salı

İngilizcenizi Daha Hızlı Geliştirin!

Bu yazıda, İngilizce diline yaklaşımınızı değiştirmenize ve daha hızlı geliştirmenize yardımcı olacak çalışma yöntemine ilişkin bazı yararlı yönergeler bulunmaktadır.

Her Gün Çalışın
İngilizceyi her gün okumanız önemlidir. Ancak, abartmayın! Haftada bir olmak üzere her gün otuz dakika yerine iki saat çalışın. Kısa, düzenli uygulama, öğrenme için uzun sürelerden çok daha iyi sonuç verir. Her gün İngilizce eğitim alışkanlığı, İngilizce'nin beyninde taze kalmasına yardımcı olacaktır.

Biraz Gramer, Biraz Dinleme, Biraz Okuma ve Biraz Yazma
Ardından, yalnızca bir konuyu ele almaktan çok alanlar üzerinde çalışın. Biraz gramer öğrenin, ardından kısa bir dinleme egzersizi yapın, sonra aynı konuda bir makale okuyun. Yirmi dakika süreler ile tüm alanlar üzerinde egzersiz yapın.

Dilbilgisini İzlediğiniz veya Okuduğunuz Olarak İnceleyin
Yeni bir makale okurken veya yeni bir video izlerken kendinize bir dilbilgisi hedefi kazanın. Örneğin, şu andaki mükemmel gibi okuduğunuz bir yapının her örneğini yazmayı deneyin. Üzerinde çalışmakta olduğunuz yapıları vurgulamak için işaretleyin.

Farklı Öğrenme Yöntemlerini Kullanın
İngilizce öğrenmek için tek bir yol kullanmayın. Beyninizin tüm bölümlerine (çoklu) yardımcı olacak çeşitli yöntemler kullanın. Örneğin, yeni kelime öğreniyorsanız bir kelime haritası oluşturabilirsiniz. Sahne tarif edebilir veya bir liste yaparak ve kelimeleri defalarca yazabilirsiniz. Bütün bu yöntemlerin hepsi öğrenmenizi güçlendirecektir.

Arkadaşlarınızla Çalışın
Birlikte birkaç arkadaşla birlikte İngilizce eğitimi üzerinde çalışmak gibisi yoktur. Egzersizleri birlikte uygulayabilir, birlikte konuşabilir , Birlikte İngilizce öğrenirken anlayamadığınız alıştırmalarla birbirlerine yardımcı olabilirsiniz. Bunun için en doğru yöntem yurtdışında İngilizce eğitimi almaktır.

Seçtiğiniz Konular Üzerine Temel
Yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, istediğiniz konuları kullanarak İngilizce öğrenmektir. Bu, sizi motive etmeye yardımcı olacaktır; çünkü İngilizce öğrenirken ilginç bulduğu bir konuyu da öğrenmiş olacaksınız.


İngilizce Çalışmak İçin Isının!
Tıpkı basketbol oynamadan veya diğer spor yapmadan önce ısınmanıza yardımcı olacak egzersizler olduğu gibi, İngilizce öğrenmek için ısınmanıza yardımcı olabilecek egzersizler de vardır. İşte size ısınmanıza yardımcı olacak basit egzersizler.

Sözcüğünüzü Etkinleştirme
Üzerinde çalışmak üzere olduğunuz konuyu düşünerek veya konuşarak sözcük bilginizi etkinleştirin. Örneğin, tatil odaklı konular hakkında İngilizce eğitimi alacaksanız, son tatilinizi, ne yaptığınız, neyden  zevk aldığınızı vb. düşünmek için biraz zaman ayırın. Bu basit egzersiz, beyninizin o kelimelere ısınmasına yardımcı olacaktır.

Dilbilgisini Etkinleştirme
Okumaya başlamadan önce genel dilbilgisi alanını düşünerek dilbilgisini etkinleştirin. Örneğin, geçmişe odaklanan İngilizce gramer üzerinde çalışacaksanız, geçmişi kullanarak anladığınız şeyi etkinleştirmek için geçtiğimiz hafta sonu yaptığınız yeri, nereye gittiğiniz vb. konularını düşünün. Kelime aktive edildiğinde olduğu gibi, İngilizce dilbilgisini ayrıntılı olarak incelemeye başlamadan önce beyninizin geçmiş hakkında basit ve kolay bir şekilde bildiklerini ortaya koymasına yardımcı olursunuz.

Şarkı Söyleyin
Ders başlamadan önce veya İngilizce öğrenmek için oturmadan önce kendinize bir şarkı söyleyin. Anladığınız ve çok iyi bildiğiniz bir şarkıyı kullandığınızdan emin olun. Bu kısa ve eğlenceli egzersiz beyninizin rahatça İngilizce diline odaklanmasına yardımcı olacaktır. İngilizce eğitimi alırken rahatlamanız önemlidir! Bir şarkı söylemek aynı zamanda beyninizin yaratıcı tarafını harekete geçirmeye yardımcı olur; bu, pratik sohbetinizde daha fazla örnek bulmanıza veya bazı yaratıcı yazmalar yapmanıza yardımcı olabilir.

İngilizce Kısa Paragraf Yazın
Masabaşında İngilizce öğreniyorsanız, İngilizce'den basit bir paragraf yazarak başlayın. Gününüzü, hobilerinizi, arkadaşlarınızı vb. yazabilirsiniz. Bu, yazma, fiziksel etkinlik yoluyla öğrenmeyi geliştirmeye yardımcı olan beynin kinetik bölümünü etkinleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, İngilizce dilbilgisini incelerken de yazmanız önerilir. Bu bilgi hareketinizle sağlamlaştırmaya yardımcı olacaktır.

Bin Kelime
Sözler İngilizce'dir: Bir resim bin kelimeye bedeldir. Bir fotoğrafı veya başka bir görüntüyü tanımlamaya çalışarak beyninizin yaratıcı tarafını etkinleştirmeye yardımcı olun. Bunu İngilizce olarak inceleyeceğiniz konuyla ilgisi olan bir resim seçerek, sözlüğünüzü etkinleştirmek için kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dünyanın Merkezi: New York

New York Eyaleti'nin geniş yelpazedeki kültürel ve eğlence seçenekleri, dil öğrenenler için büyük bir cazibe merkezi haline getirmekte...