23 Şubat 2018 Cuma

Kanada Pathway Programı

Gillian Evans, Kanada'daki uluslararası öğrencilerin eğitim talebinin arttığını ve dil okullarının, orta öğretim sonrası kurumlara geçişlerinde onlara yardımcı olacak geniş bir yelpazede pathway dersleri geliştirildiğini söylüyor.

"TOEFL veya IELTS gibi bir dil sınavında iyi bir skor elde etmek harika, ancak öğrencinin kamuya açık bir sunum yapma, bir araştırma makalesi yazma, kültürel normların farkında olma gibi özelliklerini garanti etmiyor" Moncton, NB'deki McKenzie College'daki Uluslararası Ortaklıklar Direktörü Dimitrios Papadakis'i gözlemliyor. "Zaman geçtikçe daha fazla öğrenci pathway programlarını tercih ediyor, çünkü bir Üniversiteye ya da College’a net, basit bir yol haritası hazırlıyorlar."

Kanada'da pathway programları talebi, uluslararası öğrencilerin orta öğretim sonrası eğitim talebiyle birlikte artmaktadır. Kanada'daki İngilizce Okulu Müdürü Anthony Stille www.esc-toronto.com Toronto, ON'da, Kanada'nın orta öğretim sonrası eğitimi için çok çaba sarf ettiğini belirtiyor. "Kaliteli bir eğitim, makul eğitim, lisansüstü çalışma izni seçenekleri ve bir zorunluluğun sonunda bir Kanada vatandaşı olma ihtimali, bir Kanada eğitimine yatırım yapma avantajı var. Şu anda ABD'deki zıt göç politikasıyla , bir Kanada eğitiminin temyiz edilmesi daha önemli hale geldi."

Doğrudan kendi ülkelerinden üniversiteye başvurmak yerine, öğrenciler önemli bir dil ve akademik beceri kazanırken bir süre Kanada'da yaşamın yararlarını fark ettiklerini belirtti.

Kanada'daki orta öğretim sonrası eğitim için uluslararası öğrencileri hazırlayan programlara yönelik artan talebi karşılamak için, birçok üniversite, kolej ve dil okulu belirli pathway programları hazırladı. ONNA Toronto'daki ILAC’den Diana Mockute'un belirttiği gibi, bu dersler sadece dil öğrenmenin ötesine geçiyor. "ILAC'ın Üniversite Geçiş Programını gerçekten başarılı kılan ve düzenli bir İngilizce dersinden farklı olan şey, deneme yazma ve araştırma geliştirme, akademik okuma, zaman yönetimi, eleştirel düşünme ve akademik ders için not alma stratejilerine odaklanmaktadır. Sofistike dilbilgisi, gelişmiş kelime dağarcığı ve konuşma becerilerini geliştirmede vurgulanan üst düzey telaffuz teknikleri de geliştirilir." ILAC'nın Pathway sertifikası, TOEFL veya IELTS puanı yerine birçok Kanada kuruluşu tarafından kabul edilmektedir.

Saskatoon, SK'deki Saskatchewan Dil Merkezi iki tür akademik pathway programı sunulmaktadır: Akademik becerilerle birlikte ileri İngilizce öğreten U Prep ve İngilizce dil dersi olan Bridging programı, öğrencilerin Antropoloji veya Sosyoloji bölümlerinde üniversite lisans derslerine girmelerini ve lisans kredileri kazanmalarını sağlar. "Köprülme yaklaşımının temel yararı, öğrencilere akademik çalışmanın gerçeklerine kademeli olarak giriş yapmalarına, ancak akademik derslerin gerekliliklerini yerine getirme konusundaki çalışmalarını desteklemek üzere tasarlanmış entegre İngilizce öğretiminin avantajına sahip olmaları" diyor Dale Yellowlees.

Saskatchewan Üniversitesi gibi Renison Üniversitesi Koleji'ndeki İngiliz Dili Enstitüsü (ELI), ON, Waterloo'daki ‘A Bridge to Academic Success’ (BASE) programıyla öğrencilerin İngilizce öğrenmeye ve öğrenmeye devam etmelerini sağlıyor akademik destek verilirken, aynı zamanda kendi alanlarında bir kredi kazandırıyor. Elizabeth Matthews, ELI Genel Sekreter Yardımcısı, "Bu program, BASE öğrencilerini disiplin içindeki diğer birinci sınıf öğrencilerle bütünleştirmeye odaklanıyor: Bu programın ayırıcı özelliği, öğrencileri Waterloo Üniversitesi'nin akademik kültürünü tamamen öğretmesidir."

East Coast Language College (ECLC) Başkanı ve CEO'su Sheila Nunn, Halifax, NS'de, pathway ders içeriğini alakalı tutmanın önemini vurguluyor. "Ortak üniversitelerimiz ve kolejlerimiz ile yakın temas halindeyiz, bu nedenle müfredatımızın orta öğretim sonrası kurumlara girerken mevcut öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığına dair birçok tartışma var ECLC'de bir müfredatın canlı olduğunu düşünüyoruz - Forth Bridge'e biraz benziyor ama asla bitmeyecek haline! Öğrenci, öğretmen ve ortak geribildirim temelinde dahil değerlendirmeler sürekli yapıyoruz "dedi.

Pathway sektöründeki öğrenci vatandaşlığı eğilimleri büyük ölçüde uluslararası lisans ve lisansüstü eğitim alanlarındaki eğilimleri yansıtmaktadır. ILAC'daki Diana, "Vietnam, 2016'da ilk kez Kanada'ya öğrenci gönderen ilk 10 ülke listesine girdiğinde, ILAC'ın Üniversite Geçiş Programında kayıtlı olan Vietnamlı öğrencilerin sayısı ani bir artışla tüm ülkeler arasında ilk beşe girdi."

Winnipeg'daki Heartland Uluslararası İngilizce Okulu pathway öğrencilerine bakarsak, ağırlıklı olarak Çin, Brezilya, Ukrayna, Vietnam ve Hindistan'dan geldiğini belirtirken, Donna Daly, Global Village Toronto Başkan Yardımcısı, Brezilya, Rusya, Meksika ve Kolombiya ülkelerinden bahsediyor.

Öğrenci Milliyetlerine Göre Değişkenler
Kanada'daki hertürlü uluslararası eğitim sektöründe olduğu gibi, pathway programlarındaki öğrencilerin ulusları, firma ve ülkelerdeki küresel ekonomik ve siyasi faktörlere göre değişkenlik göstermekte. Sprachcaffe / GEOS Kuzey Amerika Yolları Direktörü Olga Maracheva, Rusya’nın, Kanada ve Avrupa ile olan uluslararası ilişkileri yüzünden Rus öğrencilerinde son zamanlarda bir düşüş olduğunu söylüyor. Inlingua Vancouver'daki Sujin Wright'da aynı şekilde, "Suudi Arabistan'dan daha çok öğrenciye program kaydı yapmıştık, ancak bursların azalması nedeniyle Suudi Arabistan’dan gelen talepler azaldı".


Ülke dalgalanmalarına rağmen, pathway programları kesinlikle artıyor ve McKenzie College'daki Dimitrios Papadakis, bunun firmalar için de iyi bir haber olduğunu savunuyor. "Yollar, ajanlar tarafından yönlendiriliyor" diye belirtiyor. "Öğrenciler bir öğrenci için komisyonu ikiye katlayabilir veya üç katına çıkabilirler Öğrenci de çok yararlıdır. Bugünkü kırmızı okyanus pazarında yollar sadece yollardır."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dünyanın Merkezi: New York

New York Eyaleti'nin geniş yelpazedeki kültürel ve eğlence seçenekleri, dil öğrenenler için büyük bir cazibe merkezi haline getirmekte...