2 Şubat 2018 Cuma

Kanada’da Konaklama ve Konut Alma Rehberi

Kanada’da kiralık ve satılık olan tüm konutlar ‘Multiple Listing Service’ sistemine eklenmektedir. Böylece Kanada’da bulunan tüm gayrimenkul danışmanları ayrı portföylere sahip olmakla beraber lisansa sahip olanlar ‘Multiple Listing Service’ sisteminden tüm konutlara erişebilmektedir.
Herhangi bir konut satın almak veya kiralamak isteyen kişiler gayrimenkul danışmanına komisyon ödemek durumunda kalmaz. Emlak komisyonunun, satıcı veya ev sahibi tarafından ödenmesi zorunludur.

Kanada’da Ev Kiralamak
18 yaşından büyük herkes Kanada’da ev kiralayabilmektedir. Öğrenciler 12 aydan daha az yani kısa dönemli kiralama yapacaklar ise www.kijiji.ca veya www.craiglist.ca websitelerinden kiralık oda veya daire bulabilirler. Uzun dönemli, yani 12 aydan daha fazla bir sure kiralama yoluna gidecek öğrenciler gayrimenkul danışmanları aracılığıyla işlem yapmalıdır.

Kanada’da Ev Kiralalama Gereklilikleri
  • ‘Credit Report’ yani kredi raporu ve yüksek kredi skoruna sahip olunmalı.
  • Çalıştığı iş yerinden alınan gelirini gösteren mektup.
  • Profosyonel ve kişisel referanslar.
Kredi geçmişi ve işi olmayan kişiler ev kiralamak istediklerinde, deposit  olarak ilk ve son aylık kirasını, bazı durumlarda yıllk kiranın tamamının banka hesabında bulundurulmasını talep edebilir.

Ev Satın Almak
Kiralama seçeneği dışında, öğrenciler veya aileler Kanada’da uzun sure yaşamayı ve Kanada’ya yerleşmeyi planlıyorlarsa konut almaları daha avantajlı olacaktır.
Kanada vatandaşı olmayan kişilerin Kanada’dan emlak satın almalarına yasal engel bulunmamakla beraber göçmenlik statüsüde aranmaz. Özellikle Kanada’nın büyük şehirleri düşünüldüğünde Kanada vatandaşı olmayan kişilerin de yararlanabildiği ‘mortgage’ sistemi ile kira öder gibi ev sahibi olabilirler.
Kanada’da ev satın alım süreci; tapu işlemleri, satış sözleşmesi ve vergilerin çok iyi bir şekilde anlaşılabilmesi için gayrimenkul danışmanı ve avukat yardımı ile yürütülmelidir. Satın alınacak mülk için gayrimenkul danışmanı ile standart teklif dökümanı hazırlanarak satıcıya gönderilir. Teklif satıcı tarafndan kabul edilirse 1 gün içerisinde satış fiyatının %5’lik kısmı deposit olarak verilir.
Anlaşmaya farklı şartlar eklenebilir. Şartlardan en önemlisi ‘Mali Durum’ belgesidir. Satış anlaşması imzalandığı zaman, bankadan ‘mortgage’ onayı alabilmesi için alıcı, satıcıdan 5 günlük bir sure ister. Banka, bu alım için mortgage verirse bu şart kaldırılır ve satış işlemi devam eder. ‘Mortgage’ alınamazsa satış iptal olur.
Ev satın alırken anlaşmaya eklenen başka bir önemli şart ise satıcıdan dairenin legal durumunu gösteren ‘status certificate’ dökümanıdır ve bu belge avukat tarafından incelenir. Avukatın belgeyi uygun bulması durumunda satış durumuna onay verir. Kanada’dan ev/konut alan kişi, Kanada vatandaşları gibi alım-satım vergisi ödemek zorundadır. Mülk ‘mortgage’ ile alınıyorsa mülke sigorta yapılması zorunludur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Dünyanın Merkezi: New York

New York Eyaleti'nin geniş yelpazedeki kültürel ve eğlence seçenekleri, dil öğrenenler için büyük bir cazibe merkezi haline getirmekte...